Rolls-Royce: Avioni ynë elektrik është më i shpejti në botë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rolls-Royce: Avioni ynë elektrik është më i shpejti në botë

Rolls-Royce beson se avioni i saj elektrik është më i shpejti në botë. Kompania britanike, thotë se ka arritur të ndërtojë dhe të ngrejë në fluturim një avion me motor të gjithin elektrik, me një shpejtësi 623 km/h. Sipas Rolls-Royce kjo shpejtësi është realizuar në fluturimin eksperimental të kryer më 16 nëntor. Shifra është dërguar për verifikim te Federata Botërore e Sporteve Ajrore.

Shpejtësia u arrit nga piloti testues Phill O’Dell. “Kjo është pika kulmore e karrierës sime dhe një arritje e jashtëzakonshme për të gjithë”, tha ai pas fluturimit.

Rolls-Royce tha se avioni, i quajtur Spirit of Innovation (Shpirti novator) fluturoi me një shpejti mbi 213 km/h më shumë se sa avioni që mbante rekordin e mëparshëm, i prodhuar nga Siemens, në vitin 2017.

Kompania e famshme tha gjithashtu se mendohet që avioni i saj të ketë thyer edhe rekordin për mjetin fluturues që ngjitet më shpejt në 3 mijë metra lartësi, për rreth 200 sekonda, duke thyer me 60 sekonda rekordin e mëparshëm.

Advertisement

Avioni ka një motor elektrik 400kW, të barasvlershëm me 535 kuaj fuqi të një supermakine të shpejtë, që është në gjendje të karikojë 7500 telefona celularë.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy