Rrjeti social Parler akuzon Amazonin për thyerje të marrëveshjes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rrjeti social Parler i është kundërpërgjigjur Amazonit pas i tërhoqi mbështetjen rrjetit social të ashtuquajtur “fjala e lirë”.

Parleri është duke paditur gjigantin teknologjik me akuzat se ka thyer ligjin për marrëveshjen e besimit mes partnerëve. Ky rrjet social amerikan ishte mbështetur në shërbimin kompjuterik të Amazon Web Servicës (AWS) për të siguruar alternativën e tij ndaj Tëitterit.

Platforma është e popullarizuar dhe e përdorur kryesisht nga përkrahësit e presidentit Donald Trump megjithëse ai nuk është përdorues.

Amazoni ndërmori veprimin e shkëputjes së marrëveshjes pasi gjeti dhjetëra postime që Parler që inkurajonin dhunën, shkruan BBC.

Advertisement

Platforma Parler ka kërkuar nga Gjykata Federale që ta urdhërojë Amazonin ta rivendos atë.

“Vendimi i AWS është për ta përfunduar në mënyrë efektive llogarinë e Parlerit është i motivuar nga inatet politike”, thuhet në ankesën e tyre.

“Është gjithashtu e qartë se është krijuar për të zvogëluar konkurrencën në tregun e shërbimeve të mikroblogjeve në të mirë të Tëitterit”, thuhet tutje.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 Struga.info | Privacy policy