Sao Paulo gjobit me 2 milionë dollarë Applen

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fondacioni për Mbrojtjen dhe Mbrojtjen e Konsumatorit në Sao Paulo të Brazilit ka gjobitur gjigantin teknologjik, Apple, me rreth 2 milionë dollarë për mos përfshirjen e karikuesit me iPhone 12.

Në total një gjobë prej 10 milionë dollarësh është vendosur në përgjithësi kundër Apple për shitjen e iPhoneve pa karikues, si dhe për mashtrim të reklamave, shitjen e pajisjeve me defekte të fabrikës, mbajtjen e kushteve të padrejta të kontratës me konsumatorët dhe mos riparimin e një produkti ende nën garanci.

“Apple duhet të kuptojë që në Brazil ka ligje dhe institucione të qëndrueshme për Mbrojtjen e Konsumatorit. Ajo duhet të respektojë këto ligje dhe këto institucione”, tha drejtori ekzekutiv i Procon-SP, Fernando Capez.

Apple ka mundësinë të apelojë gjobën ose të kundërshtojë vendimin në gjykatë.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy