Shkencëtarët krijojnë mikro-robot që mund t’i luftojë qelizat kancerogjene

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shkencëtarë në Universitetin Cornell njoftojnë se kanë krijuar një mikro-robot i cili lëviz përmes katër “këmbëve” dhe mund të shihet vetëm me mikroskop.

Sipas raportimit të BBC, shkenctarët për me pak se një javë mund të krijojnë një milion robotë, ndërsa “këmbët” e tyre mund të lëvizin duke përdorur dritën laser.

Itai Cohen dhe Paul McEuen shpresojnë se këto mikro-robotë do të shërbejnë për terapi mjekësore në të ardhmën, ndërsa kanë shtuar se janë mjaft të vegjël për tu injektuar në trup, duke u projektuar për shkatërrimin e qelizave kancerogjene, transmeton KOHA.

Ata janë mjaft të vegjël për t’u injektuar në trup dhe mund të projektohen për të shkatërruar qelizat kancerogjene.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy