Shpërthen raketa eksperimentale e SpaceX

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Një raketë eksperimentale e SpaceX shpërtheu gjatë një prove të kryer në lartësi, duke shkaktuar tym ndërsa ende thuhet se nuk dihen arsyet e incidentit.

Drejtori i SpaceX, Elon Musk, konfirmoi shpërthimin derisa bëri të ditur se krateri i raketës është në vend të duhur, njofton CNN.

Mirëpo, kjo nuk është hera e parë. Tri lëshimet e mëparshme të prototipit të SpaceX morën flakë apo rrëzuan menjëherë pas uljes.

Inxhinieri i kësaj kompanie, John Insprucker, tha se raketa e njohur si SN11, kishte ngritje normale dhe të gjitha gjërat shkuan mirë, para se kamerat në bord të humbnin sinjalin dhe raketa iu nënshtrua tymit, disa momente para se të uljes.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy