Zbulimi historik, publikohen imazhet e vrimës së zezë në galaksinë tonë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zbulimi historik, publikohen imazhet e vrimës së zezë në galaksinë tonë

Njohuritë për Universin pasurohen nga një zbulim i ri historik.  Bëhet fjalë për imazhet e para të plota të vrimës së zezë në qendër të galaktikës sonë së Rrugës së Qumështit.

Kjo është prova përfundimtare e ekzistencës së Shigjetarit A*, “gjigantit supermasiv” më të afërt me ne, i zbuluar falë bashkëpunimit ndërkombëtar midis Teleskopit të Horizontit të Ngjarjeve, Institutit Kombëtar të Astrofizikës, Institutit Kombëtar të Fizikës Bërthamore dhe Universitetet Federico II të Napolit dhe Cagliarit.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy