Zbulohet planeti i ferrit, jemi me fat që jetojmë në tokë!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zbulohet planeti i ferrit, jemi me fat që jetojmë në tokë!

Sateliti TESS i NASA-s ka zbuluar sëfundmi një tjetër planet, i cili është 66 vjet dritë larg tokës. Planeti konsiderohet nga shkencëtarët relativisht i ri, ndërkohë që është i mbuluar nga vullkanet.

NASA vlerëson se ky planet nuk ka përfunduar ciklin e formimit, ndërkohë që është forca e madhe gravitacionale ajo që shkakton shpërthimin e vazhdueshëm të vullkaneve duke e bërë një ferr të vërtetë ambientin atje.

Vlerësohet se në këtë planet, temperature është rreth 2 600 mijë gradë Celsius, ndërkohë që për referencë, temperatura në sipërfaqen e diellit është rreth 5 400 gradë Celsius.

Profesori Stephen Kane thekson se planeti ka një ngjyrë të kuqe dhe sa herë kalon pranë diellit të tij ndryshon ngjyrën për shkak të forcës së madhe gravitacionale, ndërkohë që shton se “jemi me fat që jetojmë në një planet si toka”. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy