Homazhe për Jorgo Papingjin, vlerësohet kontributi i autorit të teksteve për mijëra këngë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Homazhe për Jorgo Papingjin, vlerësohet kontributi i autorit të teksteve për mijëra këngë

Familjare të “Mjeshtrit të Madh”, Jorgo Papingji kanë hapur dyert për të pritur të afërm, miq, bashkëpunëtorë dhe qytetarë për të bërë homazhe në ndër të artistit.

Në lot e dhimbje, e shoqja Tatjana Papingji, e kujton Jorgon jo vetëm si bashkëshort, por edhe si shok e artist. Ajo rrëfen dhe punën e nisur së fundmi për botimin e një libri me shkrime të të ndjerit.

“Jorgo ka bërë një jetë shumë të bukur, nuk ka pishman ndonjë gjë, që iku pa bërë gjë, i realizoi të gjitha, familje, fëmijët. Dobësi kishte edhe për djalin. Është flautist, çdo ditë 2 orë i binte flautit, ia bënim si terapi. dëgjonte në heshtje sidomos kohët e fundit. djali e ndihmonte të ngrihej, ia kemi bërë të gjitha, por ne deshëm të pavdekshëm…Jorgo ka pasur një miqësi, atë çdo gjë e frymëzonte. Po të shohësh tekste janë sociale, për dashurinë, për grithe problemet që kishim ne. Po bëj një libër për Jorgon, ia kam mbaruar materialet, shihja gjithë tekstet e tij. Çdo tekst ishte një tregim”“, tha Tatjana.

Të shumtë ishin dhe kolegët e Jorgo Papingjit që erdhën për t’i dhënë lamtumiren e fundit. Ata e kujtojnë mjeshtrin e madh si një njeri të jashtëzakonshëm dhe me një kontribut të rëndësishëm në artin shqiptar, e veçanërisht në muzikë.

Advertisement

Që në moshë re, Jorgo Papingji nisi të merrej me poezi dhe shkrime, ku një pjesë e tyre u kompozuan në festivalet më të rëndësishme për të rritur dhe fëmijë, duke u bërë kështu një nga emrat më përfaqësues të muzikës shqiptare, me mbi 4000 tekste këngësh të shkruara prej tij.

Kontributi i Papingjit është po kaq i madh në debutimin poetik me tekste të këngës popullore. Jorgo Papingji u shua mbrëmjen e së enjtes, në moshën 81-vjeçare si pasojë e një sëmundje të rëndë./vizionplus.tv.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy