Nis Festivali i Filmit në Korçë, konkurojnë 35 produksione nga vende te ndryshme të botës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nis Festivali i Filmit në Korçë, konkurojnë 35 produksione nga vende te ndryshme të botës

Korça ka mirëpritur festivalin ndërkombëtar të filmit me metrazh të shkurtër. Në këtë aktivitet marrin pjesë 35 filma nga 28 vende të ndryshme të botës.

 

DREJTORI I FESTIVALIT

GLEDIS BICA

Advertisement

“Filmi me metrazh të shkurtër njihet pak në Shqipëri ndërkohë që në vende të tjera europiane pjesë e këtij filmi janë autorë shumë të njohur europiane, madje dhe të filmave me metrazh të gjatë.”

 

Lulëzim Hoti skenarist nga Mitrovica tha se festivali ndërkombëtar i filmit me metrazh të shkurtër është eventi më i rëndësishëm për Korçën, pasi një pjesëmarrje kaq e madhe e krijuesve është vlerësimi më i madh që i bëhet këtij qyteti.

 

Advertisement

Lulëzim Hoti

Skenarist

 

“Është një pozicion gjeografik, shumë i mirë, që shërben si urë lidhëse  për kulturën, e shoh si një potencial të madh këtë gjë”.

Advertisement

 

Në natën e parë të këtij janë shfaqur për artdashësit korçarë 10 filmat më të ndjekur vitet e fundit në Gjermani, ndërkohë që për 4 netë të tjera do të shfaqen filmat e tjerë konkurrues në festival.

 

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy