Nis “Gjon Mili Jazz, Blues Festival”/ Grupe nga vende të ndryshme performojnë në Korçë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nis “Gjon Mili Jazz, Blues Festival”/ Grupe nga vende të ndryshme performojnë në Korçë

“Gjon Mili Jazz dhe Blues Festival” ka trokitur për herë të parë mbrëmjen e së premtes në shtëpinë e fotografit të njohur korçar.

Ky organizim synon promovimin e figurës së Gjon Milit si e vetmja urë lidhëse që Shqipëria ka me historinë botërore të muzikës Jazz dhe Blues, duke e bërë kështu pjesë të trashëgimisë kulturore dhe artistike të vendit tonë.
efekt

Advertisement

Për moderatorin Stenaldo Mëhilli, kjo rrymë muzikore po përhapet nga viti në vit edhe në vendin tonë, çka e tregojnë edhe kërkesat e shumë instrumentistëve për të krijuar grupet e tyre.

Ndërsa Aspasiana Kongo, koordinatore e festivalit shprehet se ky festival do kthehet në një traditë duke u shtrirë në një territor më të gjerë gjeografik.

Advertisement

Shtëpia e Gjon Milit do të presë për dy net me rradhë tetë grupe nga Shqipëria dhe shtete të tjera si Austria, Finlanda etj.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy