Rikthehen “Karnavalet” në Korçë/ Teatri “Andon Zako Çajupi” mirëpret veprën e Avni Mulës

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Rikthehen “Karnavalet” në Korçë/ Teatri “Andon Zako Çajupi” mirëpret veprën e Avni Mulës

Opereta “Karnavalet” ka mbushur sallën e Teatrit “Anton Zako Çajupi” në Korçë, 45 vite pasi artisti i madh, Avni Mula, krijoi veprën.

 

Ishte e bija Inva Mula, ajo e cila nxori nga arkivi operetën gazmore të babait të saj, për ta risjellë edhe një herë tjetër në këtë skenë.

 

Advertisement

Inva Mula

 

Regjisore

 

Advertisement

Amanetet e mëdha sidomos ato të prindërve kanë një fuqi të madhe dhe nuk  ka gjë më të bukur që në TKOB dhe ne këtu në Korçë këndojmë shqip.

 

Edhe për sopranon Renisa Laçka, në rolin e Afrovitit, në Korçë emocionet këtë herë ishin shumë më të forta .

 

Advertisement

Renisa Laçka

 

Soprano

 

Advertisement

Ajo jehona e madhe që patëm në Tiranë e sollëm dhe këtu dhe morëm feedback fantastik

 

Ndërsa Drejtuesja e Teatrit Kombëtar të Operas, Abigela Voshtiva, nisur nga suksesi i Karnavaleve, tha se herë pas here trupa e operas do t’i rikthehet krijimtarisë së kompozitorëve shqiptarë.

 

Advertisement

Abigela Voshtina

 

drejtore e OPERA-s

 

Advertisement

Jo vetëm që kjo vepër është në shtëpinë e vetë, por është dhe koherente për momentet që jetojmë

 

Karnavalet arritën këtë sukses edhe falë interpretimit të Orkestrës Simfonike të TKOB-së, dirigjuar mjeshtërisht nga Elda Laro, si dhe Korin e TKOB-së, dirigjuar nga maestro Dritan Lumshi, duke bashkëpunuar edhe me Orkestrën Simfonike të Forcave të Armatosura.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy