“60 italianë po luftojnë krah separatistëve rusë në Ukrainë”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“60 italianë po luftojnë krah separatistëve rusë në Ukrainë”

Në zemër të Donbass-it vdiq keqardhja.

“Ukraina si shtet unitar do të pushojë së ekzistuari, ajo ia ka shitur shpirtin djallit. Dhe djalli, sigurisht, është Amerika, por edhe ne jemi pak koloni amerikane, jo aleate, por shërbëtorë”.

Këto janë fjalët e Andreal Palmerit, i arratisuri më i famshëm italian.

I njohur si “gjeneralisimo” që kur ishte kreu i Ultra e Lucca-s, me një dënim 5-vjeçar mbi supet e tij, ai u prit me entuziazëm nga Guvernatori i Republikës së Vetëshpallur autonome të Donetsk-ut në 2014.

Advertisement

“Një fashist i vërtetë italian i është bashkuar milicisë sonë!”, ishin fjalët e mikpritjes.

Që atëherë, ai ka mbledhur fonde dhe ka trajnuar ushtarë dhe ka qenë një pararendës për brigadën e re ndërkombëtare.

Për të mos u ngatërruar në asnjë mënyrë me djemtë ukrainas që, duke jetuar me familjet e tyre, po largohen në këto orë për të mbrojtur atdheun e tyre të sulmuar, këtu janë luftëtarët e huaj: ata që ndër vite i janë përgjigjur thirrjes së ideologjisë.

Mes tyre, sipas vlerësimeve të antiterrorizmit, janë rreth 60 italianë.

Advertisement

Me kthimin e tyre, sqarojnë të njëjtat burime, ekziston rreziku i “një transferimi në organizata që janë pjesë e galaktikës së ultra-nacionalizmit”.

Për këta të kthyer, Ukraina do të kuptonte atë që Siria ishte për xhihadistët: një terren trajnimi për gjak dhe veprim.

Ata mund të kthehen si terroristë të aftë për të kryer sulme dhe mbi të gjitha për t’u bërë mësues të këqij për shumë të rinj.

Mjedisi i tyre themelor është e djathta ekstreme (edhe pse jo e vetmja).

Advertisement

Ekzaltimi është shpesh motivimi kryesor për shumë njerëz, pasi ndonjëherë paga nuk i kalon 400 dollarë në muaj.

Prandaj, të flasësh për mercenarë mund të jetë e pahijshme, të paktën në disa raste.

Ideologjia

“Për ne dhe fëmijët evropianë, Donbass-i mund të përfaqësojë atë që ishte lumi i shekullit të XX-të”,  thotë në një përgjim Orazio Maria Gnerre, mik i liderit neofashist Roberto Fiore.

Advertisement

Politolog dhe eseist – ai ishte i përfshirë në hetimin e Genova-s që çoi në dënimin e një rusi dhe një legjionari aspirues moldav, por pozicioni i tij është arkivuar.

Ai e ka refuzuar prej kohësh etiketën e “ekstremistit të djathtë”, pasi ka themeluar “Partinë Komuniste të Mijëvjeçarit” dhe ka “marrëdhënie kulturore” me gurun e vërtetë të ëndrrës euroaziatike të Putin-it, Alexandr Dugin, një filozof anti-modernist i trajnuar në Evola. (Albanianpost.com)

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy