“Agjentët e Huaj”, Gjeorgjia heq dorë nga projektligji i krahasuar me Rusinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Agjentët e Huaj”, Gjeorgjia heq dorë nga projektligji i krahasuar me Rusinë

Partia qeverisëse e Gjeorgjisë ka vendosur anulimin dhe tërheqjen nga projektligji “Agjentët e Huaj”.

 

tërhequr një projekt-ligj të diskutueshëm për “ndikimin e huaj”, njoftoi të enjten transmetuesi publik i vendit.

 

Advertisement

Ligji i propozuar shkaktoi protesta masive në të gjithë vendin. Shoqëria civile shprehej se ligji shkelte të drejtat themelore dhe do të krijonte një hendek mes kombit kaukazian dhe Evropës.

 

Projektligji ishte krahasuar me një sërë ligjesh të miratuara në Rusi dhe të dënuar nga grupet e të drejtave si një përpjekje për të kufizuar liritë themelore dhe për të goditur disidencën në vend.

 

Advertisement

Analistët kanë vënë re ngjashmëri mes situatës në Gjeorgji dhe Ukrainë, të dyja ish-republikat sovjetike të cilat e kanë gjetur veten të ‘kapur’ mes Lindjes dhe Perëndimit.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy