Aksident tragjik në Afrikën e Jugut, 45 të vdekur, 8-vjeçarja e vetmja e mbijetuar

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Aksident tragjik në Afrikën e Jugut, 45 të vdekur, 8-vjeçarja e vetmja e mbijetuar

Dyzet e pesë persona kanë vdekur në Afrikën e Jugut pasi autobusi në të cilin ndodheshin ra rreth 50 metra nga një urë në një luginë, thonë autoritetet.

Një vajzë tetëvjeçare, e vetmja e mbijetuar, u dërgua në spital me plagë të rënda.

Autobusi u përplas përmes një pengese dhe mori flakë kur u rrëzua në tokë në provincën verilindore Limpopo.

Pasagjerët ishin pelegrinët që udhëtonin nga kryeqyteti i Botsvanës Gaborone për një shërbim të Pashkëve në qytetin e Morias.

Advertisement

Automjeti humbi kontrollin dhe doli nga një urë në kalimin malor Mmamatlakala midis Mokopane dhe Marken, rreth 300 km në veri të Johanesburgut, sipas transmetuesit publik të Afrikës së Jugut SABC.

Operacionet e shpëtimit vazhduan vonë në mbrëmjen e së enjtes, me disa nga të vrarët që thuhet se është e vështirë të arrihen mes mbeturinave. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy