Akuza për terrorizëm/ Irani ekzekuton një burrë suedezo-iranian

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Akuza për terrorizëm/ Irani ekzekuton një burrë suedezo-iranian

Irani ekzekutoi një disident suedez-iranian i dënuar për drejtimin e një grupi separatist arab të akuzuar për sulme, duke përfshirë një në një paradë ushtarake në vitin 2018, ku u vranë 25 persona.

 

Habib Farajollah Chaab u dënua me vdekje pasi akuzohej për terrorizëm. Transmetuesi shtetëror IRIB raportoi ekzekutimin e tij të shtunën.

 

Advertisement

Irani tha në vitin 2020, forcat e tij të sigurisë arrestuan Chaab me bazë në Suedi në Turqi dhe e çuan atë në Teheran, pa thënë se ku dhe si u kap.

 

 

Ministri i Jashtëm suedez Tobias Billstrom reagoi me “zhgënjim” ndaj ekzekutimit të Chaab, duke thënë se qeveria e tij i ishte lutur Iranit që të mos e kryente atë.

Advertisement

 

“Dënimi me vdekje është një dënim çnjerëzor dhe i pakthyeshëm dhe Suedia, së bashku me pjesën tjetër të BE-së, dënon zbatimin e tij në të gjitha rrethanat,” tha ai.

 

Në mars, Gjykata e Lartë e Iranit la në fuqi dënimin me vdekje të disidentit suedez-iranian për aktivitete të dyshuara “terroriste” në lidhje me grupin separatist arab të njohur si Lëvizja Arabe e Luftës për Çlirimin e Ahwazit, e cila kërkon një shtet të veçantë në provincën e pasur me naftë Khuzestan. në Iranin jugperëndimor.

Advertisement

 

Ai u shpall fajtor për komplot dhe kryerje të “bombardimeve të shumta dhe operacioneve terroriste”.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy