Ardit Gjebrea: Dikur zgërdhinit dhëmbët kur Rama bënte batuta për Violeta Manushin, nuk e mbrojtët dot godinën sepse nuk keni mbrojtur artistët

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Për shembjen e Teatrit, ka reaguar edhe Ardit Gjebrea,

Ai tha në hapje të emisionit të tij “E Diela Shqiptare” tha se sot është shumë vonë për të mbrojtur ndërtesën e Teatrit, pasi sipas tij aktorët janë lënë në harresë për vite me radhë.

“Sot dita nisi papritmas me një ngjarje kulturore, që do thoja është edhe politike.

Godina e Teatrit Kombëtar u shemb, por shembja e vërtetë është mungesa e kujdesit prej shumë vitesh për komunitetin që ka mbajtur gjallë breza të tërë.

Advertisement

Për atë komunitet që ka fituar duartrokitjen, nderim, respekt, por që pas viteve të demokracisë nuk pati kujdesin e një strategjie që të ecte paralel me zhvillimin e biznesit, të ekonomisë dhe të lulëzonte siç artistët vërtetë meritojnë.

Harresa ose lënia pas dore sot solli mëngjesin e sotëm…

Është shumë vonë, nuk e mbrojtët dot godinën sepse nuk keni mbrojtur artistët që e kanë mbajtur këtë godinë prej kohësh.

Dikur zgërdhinit dhëmbët kur kryeministri i sotëm bënte batuta për Violeta Manushin, që ishte njësoj sikur të shpotitje një brez që i ka dhënë vlerë mureve që u shembën sot.

Advertisement

Kush ka më shumë rëndësi? Muret apo njerëzit? Kush i jep vlerë institucionit? E nëse nuk je kujdesur për ta, e nëse nuk ulërin dhe të vritesh për artistët, është shumë pak sot të mbrosh pasojën e veprën që mban emrin artist teatri.

Duhet që politikanët të ndërtojnë një politikë të caktuar për teatrin, të gjithë bashkë, që do të thotë për artistët e teatrit.

Duhet që ne të mbushim sallat që ata të marrin frutin e djersës së tyre.”– është shprehur Gjebrea.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy