Biden dhe Netanyahu do të zhvillojnë bisedime pas vdekjes së punonjësve të ndihmës në Gaza

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Biden dhe Netanyahu do të zhvillojnë bisedime pas vdekjes së punonjësve të ndihmës në Gaza

Presidenti amerikan Joe Biden dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu  pritet të flasin në telefon sot, tre ditë pasi sulmet ajrore izraelite vranë punonjës të huaj të ndihmës, duke thelluar më tej përçarjen në marrëdhëniet midis dy shteteve.

“Unë mund të konfirmoj se Presidenti Biden dhe Kryeministri Netanyahu do të flasin nesër”, tha një zyrtar amerikan i njohur me çështjen.

Takimi i mëparshëm mes dy liderëve u zhvillua më 18 mars, në një atmosferë tashmë të tensionuar.

Që atëherë, dallimet mes dy aleatëve duket se janë zgjeruar, në sfondin e përkeqësimit të mëtejshëm të krizës humanitare në enklavën palestineze e cila është bombarduar pamëshirshëm për gati gjashtë muaj.

Advertisement

Tensionet dukej se po përshkallëzoheshin përkohësisht, veçanërisht pasi Uashingtoni lejoi një votim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së në fund të marsit për të miratuar një rezolutë që bënte thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm” që, megjithëse ligjërisht detyrues në teori, u refuzua kategorikisht nga qeveria e Izraelit.

Vdekjet të hënën pas sulmeve ajrore izraelite të shtatë punëtorëve të OJQ-së World Central Kitchen me bazë në SHBA, të cilët kishin shkuar për të shpërndarë ushqim për popullsinë e enklavës palestineze që po përballej me zinë e bukës, rritën më tej pakënaqësinë amerikane.

Presidenti amerikan Biden deklaroi publikisht “zemërimin” e tij për sulmet kundër grupit WCK dhe gjykoi se Izraeli nuk po bën “sa duhet” për të mbrojtur vullnetarët që shkojnë në enklavë për të ndihmuar popullatën civile.

Mea culpa

Advertisement

Trupat e gjashtë shtetasve të vendeve perëndimore (një australian, një polak, një kanadez amerikan dhe tre britanikë), të cilët u vranë së bashku me udhërrëfyesin dhe përkthyesin e tyre palestinez, u transferuan dje të mërkurën në Egjipt, ku do të dorëzohen përfaqësuesve të vendeve të tyre për riatdhesimin e tyre.

Ushtria izraelite lëshoi ​​​​mea culpa, me shefin e shtabit të përgjithshëm Herchi Halevi duke pranuar se ishte bërë një “gabim serioz”, i cili “nuk duhej të bëhej”.

Netanyahu, nga ana e tij, foli për incidentin “tragjik”, por pa treguar as më të voglin synim për të rimenduar rrjedhën e operacioneve në Rripin e Gazës, ku është zotuar të “eliminojë” Hamasin pas bastisjes nga krahu ushtarak i Lëvizjes islamike palestineze në sektorët jugor të territorit izraelit më 7 tetor.

Kryeministri izraelit, megjithatë, po përballet me presion në rritje brenda vendit, pasi ditët e fundit ka pasur demonstrata të njëpasnjëshme nga opozita dhe të afërm të zemëruar të pengjeve.

Advertisement

Mbrëmë, lideri i opozitës Benny Gantz, i cili pavarësisht se ishte ministër pa portofol në qeverinë e kohës së luftës, mbetet kundërshtari kryesor i Benjamin Netanyahut, bëri thirrje për zgjedhje të parakohshme parlamentare në Izrael në shtator, siç u kërkua nga udhëheqësi i shumicës demokratike në Senatin amerikan, Chuck Schumer.

Pas sulmit të 7 tetorit, Joe Biden ofroi mbështetje të pakualifikuar për operacionet ushtarake të Izraelit në enklavën e vogël palestineze.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy