Bombardime e viktima në kampin e refugjatëve; drejtuesit e spitalit në Gaza kërkojnë ndihmë urgjente

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Bombardime e viktima në kampin e refugjatëve; drejtuesit e spitalit në Gaza kërkojnë ndihmë urgjente

Edhe kete te  premte Gaza u zgjua nga bombardimet  izraelite. Te pakten  18 palestineze u vrane nga sulmet ajrore ne kampin  e refugjateve  Xhabalia ne Gazen veriore .

 

Situata paraqitet katastrofike per shkak te mungeses se ujit , ushqimit si dhe karburantit per gjeneratoret e pajisjeve mjekesore.

 

Advertisement

Zedhenesi  i ministrisë së shëndetësisë në Gaza,  ka deklaruar se   mijëra gra, fëmijë, të sëmurë dhe të plagosur janë në  gjendje te rende shendetesore  ndërsa bastisjet izraelite në spitalin al-Shifa  vijojne .

 

konflikte ka patur edhe nw Bregun Perëndimor, pranë nje kampi refugjatësh, ku te  paktën 14 persona u plagosën. Po ashtu gjate nje operacioni u vrane edhe 5 persona  ne te njejten zone.

 

Advertisement

Me shume se 11400 palestineze  kane vdekur nga rradhet e palestinezeve ndersa numri zyrtar i it e vdekurve nga sulmet e grupit terrorist Hamas  eshte rreth 1200.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy