Covid-19: Cilat vende po vaksinojnë fëmijët dhe pse

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Covid-19: Cilat vende po vaksinojnë fëmijët dhe pse

Fëmijët në Mbretërinë e Bashkuar të moshës 12 deri në 15 vjeç do të marrin një dozë nga Covid, pas këshillave të ekspertëve në Mbretërinë e Bashkuar.

Ata kanë rekomanduar që atyre t’u ofrohet një dozë e vaksinës Pfizer.

Disa vende të tjera kanë vaksinuar adoleshentët e rinj për ca kohë, por qasjet ndryshojnë.

Çfarë po ndodh në Europë?

Advertisement

Në maj, Agjencia Europiane e Barnave (EMA) miratoi vaksinën Pfizer për fëmijët nga 12 deri në 15 vjeç. Që atëherë, vende të ndryshme të BE-së kanë lëvizur me shpejtësi të ndryshme.

Danimarka (12 deri në 15 vjeç) dhe Spanja (12 deri në 19 vjeç) të dyja vendet tani kanë vaksinuar shumicën e popullsisë së tyre fëmijë me të paktën një dozë të vetme.

Edhe Franca ka lëvizur shpejt me 66% të atyre të moshës 12 deri në 17 vjeç që tani janë të vaksinuar me një dozë dhe 52% të vaksinuar plotësisht.

Në qershor këshilltarët shkencorë të Gjermanisë rekomanduan që vaksina t’u ofrohet vetëm fëmijëve të moshës 12 deri në 15 vjeç me probleme themelore shëndetësore. Por në gusht, pasi varianti Delta filloi të përhapet më gjerësisht, përhapja u shtri në të gjithë fëmijët mbi 12 vjeç.

Advertisement

Në Suedi fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç kanë të drejtë për një vaksinë vetëm nëse kanë sëmundje të mushkërive, astmë të rëndë ose një problem tjetër mjekësor me rrezik të lartë. Në Norvegji, jo pjesë e BE-së, ka filluar vaksinimi për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç, por do të ofrohet vetëm një dozë e parë, me një vendim për dozën e dytë që do të merret më vonë.

SHBA, disa vaksina të detyrueshme

Në maj, ekspertët amerikanë dhe kanadezë ishin të parët që miratuan vaksinën Pfizer për përdorim tek fëmijët nga 12 vjeç e lart. Përhapja filloi menjëherë në vendet në të gjithë Amerikën me dy injeksione të dhëna tre javë larg.

Deri në fund të korrikut, 42% e moshës 12 deri në 17 vjeç kishin marrë dozën e parë dhe 32% dozën e dytë të vaksinave Pfizer ose Moderna.

Advertisement

Përpjekja për të vaksinuar fëmijët erdhi ndërsa Amerika filloi të luftonte një rritje të rasteve të reja  si pasojë e variantit Delta.

Raporti i fundit nga Qendra për Kontrollin e Sëmundjeve tha se numri i fëmijëve të shtruar në spital me Covid ishte midis 3.4 dhe 3.7 herë më i lartë në shtetet me mbulimin më të ulët të vaksinimit.

Një pjesë e bordeve të shkollave amerikane kanë votuar për ta bërë dozën të detyrueshme për fëmijët e moshës 12 vjeç e lart që të ndjekin mësimin, pavarësisht kundërshtimeve nga disa prindër.

Në Los Angeles urdhri u zgjerua kohët e fundit në 600,000 nxënës, ndërsa në Nju Jork, stafi por jo fëmijët, duhet të vaksinohen.

Advertisement

Pfizer gjithashtu ka filluar testimin e vaksinës së saj tek fëmijët më të vegjël. Rezultatet e para, në ato midis pesë dhe 11 vjeç, priten në shtator me të dhëna për foshnjat e moshës gjashtë muaj deri në katër vjeç që ka të ngjarë të pasojnë deri në fund të vitit.

Presidenti Biden tashmë ka treguar se vaksinat për atë grupmoshë më të re mund të jenë në dispozicion “së shpejti” pasi rregullatorët të rishikojnë të dhënat klinike.

Kinë, doza e aprovuar për fëmijët tre vjeç e lart

Në qershor, Kina filloi të lejojë që disa fëmijëve nga tre deri në 17 vjeç t’u ofrohen vaksina të prodhuara nga Sinovac, duke u bërë vendi i parë që miratoi një dozë për një grupmoshë kaq të re.

Advertisement

Vendi ka vendosur një objektiv të përafërt të vaksinimit të 80% të popullsisë së tij prej 1.4 miliardë deri në fund të vitit, një shifër e pamundur për t’u arritur pa vaksinuar një numër të madh të të rinjve nën 18 vjeç.

Në teori vaksina nuk është e detyrueshme në Kinë, megjithëse disa qeveri lokale kanë thënë se nxënësit nuk do të lejohen të kthehen në shkollë nëse nuk është e vaksinuar e gjithë familja.

Vaksina Sinovac përdoret gjithashtu gjerësisht në shumë vende në Azi, Afrikë dhe Amerikën e Jugut.

Në Kili, ajo tashmë është miratuar për përdorim tek fëmijët nga gjashtë vjeç, ndërsa kompania kohët e fundit ka filluar provat klinike për të testuar vaksinën e saj tek fëmijët në Afrikën e Jugut të moshës nga gjashtë muaj deri në 17 vjeç.

Advertisement

Në Indi dozat për të rriturit janë prioritet

India mendohet se ka popullsinë më të madhe adoleshente në botë, e vlerësuar në rreth 253 milionë nga Unicef. Të dhënat e fundit nga Anketa Serologjike Kombëtare tregojnë se rreth 60% e fëmijëve kanë qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit që nga fillimi i pandemisë dhe ka të ngjarë të kenë krijuar imunitet.

Në gusht, u dha leja për përdorim urgjent për një vaksinë të re të krijuar nga firma lokale Zydus Cadila tek të gjithë fëmijët mbi 12 vjeç.

Vaksina aktualisht jepet në tre doza të veçanta dhe kompania ka thënë se së shpejti shpreson të fillojë provat tek fëmijët të moshës dy vjeç e lart.

Advertisement

Këshilltarët shkencorë të qeverisë kanë thënë se vaksinimi për fëmijët e moshës 12 deri në 17 vjeç me probleme të rënda shëndetësore mund të fillojë në tetor, por një shtrirje më e gjerë do të bëhet vetëm pasi programi i të rriturve në Indi të përfundojë, aktualisht i planifikuar për në fund të vitit.

BBC. Përshtati: Gazeta “Si”

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy