Ekipet e shpëtimit po luftojnë me kohën në Tajvan, dhjetëra persona të bllokuar pas tërmetit! U regjistruan 300 pasgoditje

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ekipet e shpëtimit po luftojnë me kohën në Tajvan, dhjetëra persona të bllokuar pas tërmetit! U regjistruan 300 pasgoditje

Gjashtë punëtorë të bllokuar në një gurore pas tërmetit të fuqishëm që goditi Tajvanin dje, të mërkurën, janë në mesin e dhjetëra njerëzve të shpëtuar sot. Autoritetet edne janë në kërkim të dhjetëra të personave që kanë mbetur të bllokuar në një zonë  malore të ishullit, njoftuan ekipet e shpëtimit.

Nëntë persona janë vrarë dhe 1050 janë plagosur pas tërmetit të djeshëm me magnitudë 7.4 Rihter , më i forti që ka goditur Tajvanin në 25 vjet, sipas bilancit të fundit. Rreth 52 persona janë ende të zhdukur.

Gjithashtu dje, 24 nga afro 50 punonjësit e hotelit që po shkonin për në Parkun Kombëtar Taroko u bllokuan. Departamenti i zjarrfikësve tha se grupi ishte bllokuar në një autostradë që kalon mbi një grykë dhe lidh qytetin e Hualien me bregun perëndimor të Tajvanit.

Pamjet me dron tregojnë disa nga punonjësit e hotelit, së bashku me njerëz të tjerë, duke bërë shenjë nga ana e rrugës. Një grup tjetër prej 26 punëtorësh është gjetur gjithashtu, shtoi zjarrfikësja.

Advertisement

Ndërkohë, video e publikuar nga qendra e operacioneve të shpëtimit të Tajvanit tregoi një helikopter duke bërë dy fluturime dje për të shpëtuar gjashtë punëtorë të bllokuar në një gurore gipsi në kontenë Hualien, afër epiqendrës.

Ekipet e shpëtimit kanë gjetur gjithashtu dhjetëra persona të tjerë të bllokuar në një rrjet tunelesh të ndërtuara në këtë rajon malor. Autoritetet janë në kontakt me 101 persona të bllokuar në ato tunele ose në zona të izoluara, por nuk kanë asnjë kontakt me 46 të tjerë, të cilët besohet se janë të sigurt dhe mirë.

“Shpresoj se do të përfitojmë nga koha që kemi sot për të gjetur të gjithë të bllokuarit ose të zhdukurit dhe për t’i ndihmuar ata,” tha kryeministri Chen Qianzhen sot pas informimit me gazetarët.

Më shumë se 300 pasgoditje janë regjistruar në ishull dhe qeveria ka paralajmëruar banorët për mundësinë e rrëshqitjeve të dheut ose rrëshqitjes së gurëve./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy