Ekspertët e shëndetësisë në Izrael: Do të duhet të përgatitemi për një dozë të katërt, vaksinimi kundër Covid çdo 5-6 muaj

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ekspertët e shëndetësisë në Izrael: Do të duhet të përgatitemi për një dozë të katërt, vaksinimi kundër Covid çdo 5-6 muaj

Izraeli po përballet me një valë të katërt të rasteve të Covid pavarësisht një programi të suksesshëm të vaksinimit. Komuniteti mjekësor në Izrale ka deklaruar se së shpejti do të përgatiten për një dozë të katërt të vaksinës kundër Covid-19.

Zyrtari izraelit i deleguar për tu marrë me pandeminë e koronavirusit, Selman Zarka, tha se qytetarët duhet të kuptojnë se ata do të vaksinohen më shpesh kundër virusit .

“Izraeli pritet të sigurojë vaksina që janë zhvilluar posaçërisht për të trajtuar mutacione të ndryshme të koronavirusit deri në fund të vitit 2021 ose në fillim të vitit 2022,” i tha ai radios shtetërore Kan.

“Meqenëse virusi është këtu dhe do të vazhdojë të jetë këtu, ne do të duhet të përgatitemi për një dozë të katërt. Kjo do të jetë jeta jonë tani e tutje, ne do të përjetojmë valë të njëpasnjëshme të koronës. Duket se nëse mësojmë mësime nga vala e katërt, duhet të marrim parasysh shfaqjen e valëve të reja me mutacione të reja, siç është mutacioni i ri” Mu “nga Amerika e Jugut,” tha ai.

Advertisement

Izraeli po vendos një rekord të ri për Covid-19, me një valë të katërt që po godet vendin.

Statistikat e përpiluara nga ekipi kërkimor i Universitetit të Oksfordit “Bota jonë në të Dhëna” tregojnë se të Mërkurën e kaluar në Izrael u regjistruan 1,892 raste të reja të Covid. Deri më tani, nga 9.3 milion izraelitët, 5.5 milion janë vaksinuar plotësisht dhe 2.5 milion të tjerë kanë marrë tashmë një dozë të tretë, përforcuese të vaksinës Pfizer / BioNTech.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy