Ekzekutohet në mes të qytetit politikania 29 vjeçare

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ekzekutohet në mes të qytetit politikania 29 vjeçare

Një politikane e re u ekzekutua në mes të ditës përpara një turme njerëzish vetëm pak çaste pasi ajo përfundoi një mbledhje.

Diana Carnero, 29 vjeçe, po drejtonte mbledhjen e këshillit në qytetin Naranjal në Guayas të mërkurën pasdite dhe regjistroi një video në lidhje me kushtet e këqija të rrugës kur u sulmua.

Dy të dyshuar meshkuj iu afruan asaj me një motoçikletë dhe e qëlluan në kokë para se të largoheshin, tha policia. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ekuadorit tha se po ndjek hetimin, por deri më tani nuk ka pasur të arrestuar.

Ekuadori është nën kontrollin e një vale krimi të lidhur me bandat e trafikut të drogës. Ekuadorianët shqetësohen se dhuna do të përshkallëzohet. Ai eshte një vend ku një kandidat presidencial u vra vitin e kaluar. Dy javë më parë presidenti Daniel Noboa shpalli një emergjencë dhe një luftë virtuale ndaj bandave duke autorizuar ushtrinë të vepronte kundër tyre. Shumë njerëz po qëndrojnë në shtëpi dhe shkollat ​​dhe dyqanet janë mbyllur ndërsa ushtarët patrullojnë rrugët e qyteteve më të mëdha të Ekuadorit.

Advertisement

Vrasja e Carnero erdhi vetëm një ditë pasi guvernatori i Guayas Alberto Molina u takua me forcat e rendit në Naranjal për të adresuar valën e fundit të dhunës.

Këshilltari Charbel Rouhana, 50 vjeç, u qëllua për vdekje para shtëpisë së tij në qytetin bregdetar të Yaguachi më 24 tetor 2023. Bolivar Vera, 42 vjeç, një këshilltar në Durán, u gjet i vdekur më 8 shtator, një ditë pasi u rrëmbye. Në gusht, kandidati presidencial Fernando Villavicencio, 59 vjeç, u vra pasi u largua nga një ngjarje e fushatës në Quito. Në korrik, kryetari i bashkisë së Mantës, Agustín Intriago, 38 vjeç, u qëllua për vdekje teksa inspektonte punimet./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy