“Ëndrra perandorake do ta çojë Putinin drejt fundit”

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Ëndrra perandorake do ta çojë Putinin drejt fundit”

Vladimir Putin është “i fiksuar” me mitin e Bashkimit Sovjetik dhe për këtë arsye po përpiqet të “krijojë një perandori të re”. Por lufta që ai nisi “do të shkatërrojë qeverinë dhe sistemin” që ekziston sot në Rusi.

Anton Dolin, kritik arti dhe disident, është arratisur nga Moska 9 ditë më parë, pasi postoi një video kundër luftës në kanalin e tij në Youtube së bashku me producentët dhe regjisorët Kantemir Balagov dhe Andrei Zvyagincev. Siç raporton ANSA, ai thotë se u kërcënua dhe vendosi të largohet nga vendi.

Kryeredaktor i revistës ‘Iskusstvo Kino’ (Arti i kinemasë) që nga viti 2017, 46 vjeç, Dolin ka punuar për Radio Eco në Moskë, një nga transmetuesit më të fundit falas, dhe për Meduza, gazetën online të opozitarëve rusë, në Riga, kryeqyteti i Letonisë, ku aktualisht është vendosur.

“U largova sepse po shkatërrohet gjithë jeta që kishim më parë. Dhe e gjithë kjo ndodh me një pjesë të njerëzve që janë të lumtur dhe një pjesë tjetër indiferentë. Në Rusi është bërë shumë e vështirë sot, ka ligje që nuk na lejojnë të flasim hapur për atë që po ndodh dhe të marrim pjesë në demonstrata. Kështu që vendosa të largohem. Nuk po emigroj, thjesht po largohem nga Rusia, sepse për momentin në vendin tim ka errësirë ​​absolute”, shprehet ai.

Advertisement

Dolin thotë se mes rusëve ka divergjenca lidhur me luftën:

“Duket kështu nga jashtë, por jam i sigurt se shumica e rusëve nuk e mbështesin atë që po bën Putin. Vendi është i ndarë në tre pjesë. Ka 10-20% njerëz që janë me Putinin, janë pjesërisht njerëz agresivë dhe pjesërisht ata që përfitojnë nga favoret e presidentit, njerëz nga qeveria dhe rrethi i tyre. Pastaj janë edhe 20% e qytetarëve që kanë arsim dhe informohen nga burime të ndryshme, por që tani me këtë politikë nuk kanë mundësi të dalin dhe të shprehen.

Mediat e pavarura janë mbyllur, politikanët e opozitës nuk kanë akses në asnjë organ qeverisës. Të gjithë politikanët e pavarur ose janë në burg ose janë vrarë dhe media e pavarur është shkatërruar. Është një aparat që është krijuar për të shkatërruar të çdo oponencë.

Dolin është kritik ndaj zërave që thonë se rusët duhet ta rrëzojnë Putinin:

Advertisement

“Gazetarët dhe analistët që kërkojnë të largohen nuk e dinë se çfarë thonë. Shikoni çfarë ndodh në Moskë dhe Shën Petërsburg. Nëse ka vetëm një person për të demonstruar, nëse përpiqeni të thoni vetëm një gjë, ju largojnë. Për çdo protestues ka 5 policë.

Për sa kohë që Putini do të jetë në pushtet, lufta do të vazhdojë, ndoshta do të ndryshojë formën, por do të vazhdojë. Obsesioni i tij me Bashkimin Sovjetik është skizofren, nga njëra anë ai e sheh veten si pasues i BRSS dhe nga ana tjetër po përpiqet të krijojë një perandori të re”.

Sipas tij, pikërisht ëndrra perandorake e Putin do të jetë edhe shkatërrimi i tij:

“Kjo luftë do të shkatërrojë qeverinë. Duke pushtuar Ukrainën, Putini ka bashkuar njerëzit. Prandaj para se gjithash do të jetë ai shkatërrimtari i vetes, ai tashmë po e bën këtë gjë”.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy