“Flappy Bird”, fenomeni global që shkatërroi jetën e krijuesit të tij

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Flappy Bird”, fenomeni global që shkatërroi jetën e krijuesit të tij

Ka kaluar një dekadë që kur bota i tha lamtumirë një prej lojërave të saj më të thjeshta, por me shumë varësi: Flappy Bird . E publikuar në vitin 2013, loja u bë virale brenda natës, duke magjepsur miliona njerëz në mbarë botën me lojën e saj të thjeshtë por sfiduese. Megjithatë, pas fenomenit global qëndron një rrëfim tronditës për krijuesin e tij, Nguyen Ha Dong, jeta e të cilit ndryshoi në mënyrë të pakthyeshme nga suksesi i papritur i lojës.

Nguyen Ha Dong , një zhvillues nga Vietnami, krijoi Flappy Bird. Premisa e lojës ishte e thjeshtë: Fluturoni një zog përmes një sërë pengesash duke shtypur ekranin për ta mbajtur atë në ajër. Pavarësisht fillimeve të tij modeste, Flappy Bird mor një super hov, dhe Dong pati fitime mbi 50,000 dollarë në ditë nga të ardhurat nga reklamat në kulmin e tij, sipas një raporti të Rolling Stone.

Në fillim, Dong po shijonte suksesin e tij. Megjithatë, gëzimi shpejt u kthye në dëshpërim. Duke folur në Universitetin e Shkencës dhe Teknologjisë në Hanoi, Dong tregoi sesi fama dhe shqyrtimi që pasuan suksesin e Flappy Bird e zhytën atë në mjerim. Kritikat për origjinalitetin e lojës, akuzat për rishikime të rreme dhe statusin e padëshiruar të personazhit të famshëm rënduan mbi zhvilluesin introvert.


Jeta e Dong u ndërlikua më tej nga paparacët, të cilët e ndoqën pa pushim, duke i pushtuar privatësinë. Situata është përshkallëzuar deri në atë pikë sa gazetarët kanë kampuar jashtë shtëpisë së tij, duke refuzuar të largohen. Megjithatë, ndoshta aspekti më i dhimbshëm i trashëgimisë së Flappy Bird ka qenë ndikimi tek lojtarët e tij. Dong u bombardua me mesazhe nga përdoruesit që pretendonin se loja kishte marrë jetën e tyre.

Advertisement

Një postim veçanërisht shqetësues në Twitter thoshte: “ Flappy Bird më ka shkatërruar jetën. Unë luaj për 8 orë rresht .’

Kulmi i këtyre presioneve e bëri Dong të merrte një vendim drastik. Më 8 shkurt 2014, ajo hoqi Flappy Bird nga dyqanet e aplikacioneve, duke deklaruar se heqja e tij ishte për të mirën e lojtarëve të saj. Ky akt nuk kishte të bënte vetëm me tërheqjen e një loje popullore, por ishte një deklaratë për pasojat e paqëllimshme të suksesit dhe dëmin mendor që mund të marrë mbi krijuesit.

Historia e Dong është një kujtesë e fortë e thikës me dy tehe të famës dhe rëndësisë së ruajtjes së prosperitetit në mes të suksesit./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy