FOTOT: Rritet tensioni, protesta kundër masave antiCovid në Europë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
FOTOT: Rritet tensioni, protesta kundër masave antiCovid në Europë

Kthimi i masave antiCovid në disa vende të ndryshme të Europës, për shkak të rritjes së numrit të infektimeve, ka sjellë pakënaqësi të madhe te banorët dhe kundërshtinë e tyre.

Mijëra banorë në Holandë, Austri dhe Itali zaptuan sheshet kryesore në disa qytete për t’u shprehur kundër vendimit të autoriteteve.

Në Holandë, protestat përshkallëzuan në dhunë, ku pjesëmarrësit u përplasën me policinë, e cila u kundërpërgjigj me gaz lotsjellës dhe në disa raste dhe me plumba gome. 2 persona mbetën të lënduar, ndërsa 100 të tjerë u arrestuan gjatë marshimeve gjigante në Amsterdam, Roterdam dhe Hagë.

Sipas rregullave të reja, baret dhe restorantet do të duhet të mbyllen në orën 20:00, aktivitetet sportive do të vijojnë të zhvillohen me dyer të mbyllura, ndërsa numri i personave që një familje mund të presë në shtëpi u kufizua në 4.

Advertisement

Austria, është shteti i parë europian që riktheu izolimin total pas disa muajsh. Tashmë i gjithë vendi do të mbyllet për 20 ditë nga e hëna dhe përjashtim nuk bëjnë as të vaksinuarit.

Mbi 10 mijë persona dolën në rrugë mbrëmjen e së shtunës për të kundërshtuar vendimet e kancelarit dhe refuzuan thirrjet e policisë për të vendosur maskat.

Milano dhe Roma ishin dy kryeqendrat e protestave italiane ndaj masave antiCovid. Incidente pati mes policisë dhe protestuesve, por që fatmirësisht situata nuk përshkallëzoi në përplasje.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy