FOTOT: Si e rrëmbeu Aleksandër Frangaj “Kinostudion” me ndihmën e Berishës, dhe askush nuk reagoi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pas rënies së komunizmit, në Tiranë kanë ndodhur gjëma të mëdha, me grabitje pronash e shkatërrime objektesh historike e kulturore.

Një nga grabitjet më të mëdha, ka qenë ajo e “Kinostudios Shqipëria e Re”, një pasuri e jashtëzakonshme, të cilën e “përlau” Aleksandër Frangaj, falë Sali Berishës.

Atij Berishë, që sot thërret për krim kulturor në Tiranë, ndërkohë që vetë, nuk la gjë pa shkatërruar dhe dhuruar (kuptohet, si favor për nderet që i bënin).

Megjithatë, një gjë duhet thënë: “Kinostudio” e vazhdon misionin e saj.

Advertisement

Atëhere bënte propagandë për Enver Hoxhën, sot falë Aleksandër Frangajt bën propagandë për pushtetin e radhës.

Ndërkohë, ndërsa sot me të drejtë ka plasur revolta pse u prish Teatri Kombëtar, atëherë askush nuk denjoi të thoshte një fjalë, jo më të dilte të protestonte për mbrojtjen e Kinostudios.

(TemA)

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy