“Franca nuk është në luftë me Rusinë”/ Macron i drejtohet me një thirrje qytetarëve francezë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Franca nuk është në luftë me Rusinë”/ Macron i drejtohet me një thirrje qytetarëve francezë

Gjatë një fjalimi televiziv për pushtimin rus në Ukrainë, presidenti francez, Emmanuel Macron iu bëri thirrje të gjithë shtetasve francezë që të largohen nga Ukraina sa më shpejt të jetë e mundur.

 

Ai tha Franca do të vazhdojë të kërkojë armëpushim, ndërsa shtoi se do të përpiqet të qëndrojë në kontakt me presidentin rus, Vladimir Putin.

 

Advertisement

Edhe pse përsëriti qëndrimin se Franca “nuk është në luftë me Rusinë”, Macron paralajmëroi se shumë pjesë të ekonomisë së vendit do të vuajnë si rezultat i pushtimit të Ukrainës dhe se i ka kërkuar kryeministrit francez të punojë për një plan rimëkëmbjeje ekonomike.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy