FSB konfiskon eksplozivët e fshehur brenda ikonave fetare

Pinterest LinkedIn Tumblr +
FSB konfiskon eksplozivët e fshehur brenda ikonave fetare

Shërbimi rus i sigurisë FSB njoftoi sot se ka sekuestruar dhjetëra kilogramë eksploziv me origjinë nga Ukraina, të cilat u gjetën të fshehura brenda ikonave ortodokse në një dërgesë që kishte kaluar nëpër BE.

Sekuestrimi u bë gjatë një inspektimi të një ngarkese me ikona fetare dhe Artefakte në rajonin Pskov të Rusisë veriperëndimore, në kufirin me Letoninë, tha FSB në një deklaratë.

Kjo agjenci shprehu kënaqësinë e saj që i ka dhënë fund “trafikimit ndërkufitar përmes vendeve të Bashkimit Evropian të eksplozivëve me origjinë nga Ukraina”.

Advertisement

Sipas FSB-së, eksplozivët u transportuan në Rusi nga Ukraina nëpërmjet Rumanisë, Hungarisë, Sllovakisë, Polonisë, Lituanisë dhe Letonisë.

Sipas të njëjtit burim, u sekuestruan gjithsej 70 kilogramë eksploziv të improvizuar, si dhe pajisje të improvizuara “të fshehura në imazhe dhe të gatshme për përdorim”.

Një i dyshuar për përfshirje në trafikim është arrestuar, shtoi deklarata e FSB-së, pa dhënë detaje.

“Të gjithë organizatorët dhe bashkëpunëtorët e këtij krimi, duke përfshirë shtetas të huaj, do të jenë subjekt i një urdhri kontrolli dhe do të ndiqen penalisht në përputhje me ligjin rus,” siguroi FSB./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy