Gjermania nuk është e përgatitur për sulme kibernetike në shkallë të gjerë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Gjermania nuk është e përgatitur për sulme kibernetike në shkallë të gjerë

Gjermania nuk është mjaftueshëm e përgatitur për një sulm të mundshëm kibernetik në shkallë të gjerë pasi i mungon një sistem funksional i menaxhimit të krizave, paralajmëroi të dielën kreu i Zyrës Federale për Sigurinë e Informacionit (BSI).

Pavarësisht situatës gjithnjë e më të tensionuar të sigurisë ndërkombëtare dhe kërcënimeve hibride nga Rusia, Gjermania deri më tani nuk është goditur nga një sulm kibernetik në shkallë të gjerë në infrastrukturën kritike.

Por Claudia Plattner, kreu i agjencisë përgjegjëse për luftimin e sulmeve kibernetike, paralajmëroi se Gjermanisë i mungojnë mjetet për t’iu përgjigjur në mënyrë adekuate një sulmi të tillë.

Plattner i bëri thirrje qeverisë që t’i japë përparësi sigurisë kibernetike “para se të ndodhë diçka e madhe dhe, për shembull, të prishen rreshtat e ATM-ve”.

Advertisement

“Pse gjithmonë duhet të mësojmë nga gabimet? Ne e dimë se kjo temë është tepër e rëndësishme,” tha ajo për Tagesspiegel.

Qeveria gjermane kohët e fundit paralajmëroi për problemin në rritje të përpjekjeve të Rusisë për një luftë hibride, veçanërisht me zgjedhjet e ardhshme evropiane dhe tre zgjedhjet shtetërore këtë vit.

“Ne në fakt po përjetojmë një dimension të ri kërcënimesh nga agresioni rus në këtë zonë,” paralajmëroi ministrja e Brendshme Nancy Faeser javën e kaluar.

Përpjekje të tilla deri më tani janë kufizuar në fushata dezinformuese dhe spiunazhi.

Advertisement

Plattner tha se agjencia e saj do të fokusohej në fushatat e dezinformimit dhe aktet e hakimit të llogarive të politikanëve që konkurrojnë për poste për të “dëmtuar reputacionin e tyre”.

Dixhitalizimi ka çuar në rritje të sulmeve kibernetike, me kriminelët kibernetikë duke u bërë gjithnjë e më të aftë, paralajmëroi BSI në një raport të fundit.

BSI gjithashtu vuri në dukje një rritje të dobësive në softuer që mund të veprojnë si porta hyrëse për kriminelët kibernetikë dhe hakerat.

Megjithatë, përkundër kërcënimit të shtuar nga lufta në Ukrainë, grupet pro-ruse ende nuk kanë shkaktuar ndonjë dëm të qëndrueshëm./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy