Grupi mercenar rus Wagner rrethon Bakhmutin, hidhet në erë ura, betejë e përgjakshme

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Grupi mercenar rus Wagner rrethon Bakhmutin, hidhet në erë ura, betejë e përgjakshme

Sipas themeluesit të grupit mercenar rus të Wagner, Evgeny Prigozhin, forcat ruse kanë rrethuar praktikisht qytetin lindor të Ukrainës, Bakhmut: në një adresë video ai i bëri thirrje presidentit ukrainas Volodymir Zelensky që të evakuojë të moshuarit dhe fëmijët.

 

Kështu raportojnë mediat ruse. Sipas Ria Novosti, ai u bëri thirrje autoriteteve ukrainase që t’u japin Forcave të Armatosura të Ukrainës mundësinë që të largohen nga qyteti.

 

Advertisement

Një betejë e përgjakshme ka nisur prej javësh në Bakhmut, e zhvilluar praktikisht shtëpi më shtëpi.

 

Gjatë natës, ushtria ruse hodhi në erë një urë kyçe që lidh qytetin e rrethuar të Bakhmut me fshatin e afërt Khromove, rruga e fundit dhe kryesore e furnizimit përmes qytetit të Chasiv Yar.

 

Advertisement

Kjo është bërë e ditur nga policia e rajonit të Donetsk.

 

Autoritetet thanë se shpresojnë të riparojnë urën në ditët në vijim, pasi ajo është një arterie jetike për evakuimin e civilëve dhe lëvizjen e furnizimeve.

 

Advertisement

Megjithatë, ushtria ukrainase ende mund të hyjë në qytet përmes rrugëve  dhe fushave të rrezikshme nga minat dhe bombat.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy