Hamasi dënon ndihmën e re ushtarake amerikane për Izraelin: Dritë jeshile për agresionin në Gaza

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Hamasi dënon ndihmën e re ushtarake amerikane për Izraelin: Dritë jeshile për agresionin në Gaza

Hamasi ka dënuar miratimin e paketës së ndihmës nga Dhoma e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara.
Paketa parashikon 26 miliardë dollarë ndihmë për Izraelin.

Hamasi e ka quajtur atë një shkelje të “të gjitha ligjeve ndërkombëtare dhe normave humanitare”.

“Grupi militant palestinez e sheh financimin si konfirmim të bashkëpunimit të SHBA-së në një fushatë izraelite që ka marrë jetën e dhjetëra mijëra martirëve të pafajshëm, përveç shkatërrimit sistematik të qyteteve dhe lagjeve të banuara dhe të gjitha objekteve civile e infrastrukturës në Rripin e Gazës”, thuhet në një deklaratë të dielën.

Administrata amerikane dhe presidenti Joe Biden, tha Hamasi, mbajnë përgjegjësi personale “politike, ligjore dhe morale” për ato që i përshkroi si krime lufte në Gaza. Projektligji siguron një “dritë jeshile” për Izraelin që të vazhdojë “agresionin brutal” të tij në rrip, tha Hamasi.

Advertisement

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA miratoi Aktin e Ndarjeve Suplementare të Sigurisë të Izraelit të shtunën me një votim 366-58./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy