I nxehti ekstrem “pushton” Indinë, mbi 50 të vdekur në 3 ditët e fundit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
I nxehti ekstrem “pushton” Indinë, mbi 50 të vdekur në 3 ditët e fundit

Më shumë se 50 njerëz kanë vdekur në Indi gjatë tre ditëve të fundit, pasi i nxehti ekstrem ka përfshirë vendin.

Rreth 33 persona vdiqën në shtetin verior të Uttar Pradesh gjatë fundjavës për shkak të të nxehtit. Në shtetin Odisha (Orissa), rreth 20 njerëz vdiqën për shkak të goditjes nga nxehtësia.

Shumë prej këtyre vdekjeve u raportuan më 1 qershor ndërsa indianët votuan në fazën e fundit të votimit për zgjedhjet e saj të përgjithshme.

Rezultatet e zgjedhjeve pritet të shpallen më 4 qershor. Çdo pesë vjet, India mban zgjedhjet e saj të përgjithshme në muajt e verës, prill dhe maj.

Advertisement

Por këtë vit temperaturat kanë qenë rekord, ku vendi po përjeton valë të nxehta të shpeshta, më intensive dhe më të gjata.

Ministria federale e shëndetësisë thotë se ka pasur të paktën 56 vdekje të konfirmuara nga goditjet e nxehtësisë nga 1 marsi deri më 30 maj. Gjatë kësaj periudhe janë raportuar rreth 24,849 raste të goditjes nga nxehtësia.

Megjithatë, shifrat shtetërore sugjerojnë se numri aktual mund të jetë shumë më i lartë.

Në Uttar Pradesh, disa policë vullnetarë, zyrtarë të votimit, roje sigurie dhe staf sanitar ishin midis atyre që vdiqën gjatë fundjavës.

Advertisement

Navdeep Rinëa, shefi zgjedhor i shtetit, u tha gazetarëve se familjeve të personelit zgjedhor të vdekur do t’u jepej një kompensim monetar prej 1.5 milion rupi (18,000 dollarë).

Në Odisha, autoritetet e qarkut raportuan 99 vdekje të dyshuara nga goditja e nxehtësisë në 72 orët e fundit – nga këto 20 raste janë konfirmuar, tha në një deklaratë Komisioneri Special i Ndihmës i shtetit.

Vdekje të dyshuara të lidhura me nxehtësinë janë raportuar gjithashtu nga shtetet e Bihar, Madhya Pradesh dhe Jharkhand.

Qendra Kombëtare e Indisë për Kontrollin e Sëmundjeve i quan goditjet nga nxehtësia një gjendje “kërcënuese për jetën” me një shkallë vdekshmërie prej 40-64%.

Advertisement

Nxehtësia në Indinë veriore dhe qendrore dhe pjesë të perëndimit ka qenë e pandërprerë për dy javët e fundit, me temperaturat maksimale që lëvizin rreth 45-46C për ditë të tëra dhe madje duke u ngjitur deri në 50C në disa zona.

Megjithatë, departamenti i motit i Indisë thotë se temperaturat ka të ngjarë të bien në ditët në vijim për shkak të fillimit të musonit. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy