Ishin nisur drejt Britanisë së Madhe, mbyten më shumë se 20 emigrantë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Ishin nisur drejt Britanisë së Madhe, mbyten më shumë se 20 emigrantë

Qeveria franceze njofton se 27 emigrantë dyshohet të jenë mbytur, pasi varka me të cilin udhëtonin drejt Britanisë së Madhe u mbyt në kanalin pranë Calais.

Alarmi në policinë franceze u dha nga një anije peshkimi, e cila lajmëroi se kishte pikasur në det dhjetëra trupa njerëzish.

Advertisement

Një operacion kërkim-shpëtimi ka nisur menjëherë dhe deri në këto momente 5 emigrantë janë nxjerrë pa ndjenja nga uji.

Kjo ngjarje vjen mes numrit rekord të emigrantëve që kalojnë këtë vend.

Advertisement

Të hënën, numri i emigrantëve që kanë arritur në Mbretërinë e Bashkuar me anije këtë vit tejkaloi më shumë se trefishin e totalit të vitit 2020.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy