Izraeli: Kapëm një raketë që dyshohet se është lëshuar nga Jemeni

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Izraeli: Kapëm një raketë që dyshohet se është lëshuar nga Jemeni

Forcat e Armatosura izraelite  njoftuan se falë sistemit të mbrojtjes ajrore ‘Arrow’, ata kapën një raketë që dyshohet se ishte lëshuar nga Jemeni.

Sirenat e alarmit kishin rënë më herët në portin Eilat, në skajin jugor të Izraelit. Sipas një zëdhënësi të IDF-së, raketa u kap mbi Detin e Kuq përpara se të arrinte objektivin e saj.

Rebelët Houthi të mbështetur nga Irani në Jemen kanë nisur vazhdimisht sulme me raketa dhe drone kundër Izraelit që nga 7 tetori, kur militantët e Hamasit lëshuan gjakderdhje në tokën izraelite. Asnjë nga këto sulme Houthi nuk goditi objektivat në Izrael.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy