Izraeli pretendon se ka vrarë një nga liderët e Hamasit

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Izraeli pretendon se ka vrarë një nga liderët e Hamasit

Ekzekutimi i një zyrtari të lartë të Hamasit u njoftua të hënën nga Forcat e Armatosura të Izraelit (IDF), duke folur për udhëheqësin e rangut të tretë të organizatës së armatosur palestineze.

Sipas asaj që raporton shtypi izraelit, një sulm ajror nga forcat izraelite vrau Marwan Issa të shtunën e kaluar. Issa thuhet se u vra në Nusirat, në qendër të Gazës, gjatë një sulmi ajror në zonë.

Hamasi ka qenë në kërkim të Issa-s për orët e fundit pa sukses, thanë burime palestineze për gazetën izraelite Maariv.

Gjithashtu në Gazën qendrore, ushtria izraelite vrau 15 operativë të Hamasit përmes angazhimeve të afërta, snajperit dhe sulmeve ajrore, tha ushtria izraelite të hënën.

Advertisement

Trupat izraelite gjurmuan një qelizë terroristësh që transportonin armë të dyshuara nga një kompleks ushtarak i Hamasit në zonë.

Pas vëzhgimit të aktiviteteve të saj të mëvonshme, kjo qelizë e Hamasit u eliminua nga një sulm i avionëve luftarakë IDF, vuri në dukje ushtria.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy