Jepet alarmi/ Stratosfera po zvogëlohet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Emetimet e gazrave serë si rezultat i aktivitetit njerëzor po zvogëlojnë stratosferën, paralajmërojnë studiuesit.

Trashësia e shtresës atmosferike është tkurrur me 400 metra që nga vitet 1980, zbuluan studiuesit, dhe do të hollohet me rreth një kilometër tjetër deri në vitin 2080, shtuan ata.

Advertisement

Ndryshimet kanë potencialin të ndikojnë në operacionet satelitore, sistemin e navigimit GPS dhe komunikimet radio.

Zbulimi tregon ndikimin e thellë të njerëzve në planet. Në prill, shkencëtarët treguan se kriza e klimës kishte zhvendosur boshtin e Tokës, ndërsa shkrirja masive e akullnajave rishpërndan peshën rreth globit.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy