Katastrofë e paparë në Siri nga tërmeti; veç humbjes së familjarëve, banorët vuajnë edhe braktisjen

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Katastrofë e paparë në Siri nga tërmeti; veç humbjes së familjarëve, banorët vuajnë edhe braktisjen

Ky është momenti kur ekipet e kerkimit perpiqen që të shpetojnë të mbijetuarit nga tërmeti në Siri.

 

Siriani Ahmad Idris, tani një baba dhe gjysh i pikëlluar humbi 25 nga anëtarët e familjes së tij në tërmetin katastrofik që goditi Turqinë dhe Sirinë. Me lot nw sy, ai shikon trupat e familjarëvë në një morg të improvizuar.

 

Advertisement

 “Kam humbur vajzën time, dy djemtë e saj, familjen e dhëndrit, familjen e gruas sime, të gjithë. Janë 25 vetë.

 

Idris u zhvendos nga qyteti i tij se bashku me familjen pwr shkak tw luftws, për të gjetur një strehë të sigurt, por në fund fati nuk ishte me të. Ai Qan teksa mban në duar trupin e pajetë të nipit të tij të vogel

 

Advertisement

Shikoni padrejtësinë që na ndjek dhe çfarë ndodhi me ne.Me gjithçka që ka ndodhur. Nuk e kam menduar kurrë se mund të vinte diçka e tillë.”

 

Lëkundjet sizmike në Siri rrëzuan mijëra ndërtesa dhe shtuan vuajtjen në një rajon të shkatërruar nga lufta civile 12-vjeçare e vendit dhe kriza e refugjatëve.

 

Advertisement

Përpjekjet për ndihma janë penguar nga konflikti i armatosur dhe izolimi i rajonit të kontrolluar nga rebelët përgjatë kufirit, i cili është i rrethuar nga forcat qeveritare të mbështetura nga Rusia.

 

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy