Kërcënon Rusia: Nëse armët bërthamore vendosen në Poloni, do të jenë objektiva legjitime

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kërcënon Rusia: Nëse armët bërthamore vendosen në Poloni, do të jenë objektiva legjitime

Një mesazh i qartë se çdo armë bërthamore e zhvilluar në Poloni do të jetë objektiva legjitime në rast të një konflikti të armatosur me aleancën ushtarake të NATO-s, dërgoi përfaqësuesja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Më herët, zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë paralajmëroi gjithashtu se armët dhe objektet bërthamore të NATO-s do të ishin një objektiv nëse vendosen në Poloni.

Sergei Ryabkov i tha agjencisë shtetërore të lajmeve TASS se misionet e përbashkëta bërthamore të NATO-s pranë kufirit të Rusisë do të shiheshin si një kërcënim për sigurinë e saj.

“Kjo është arsyeja pse të gjithë ata politikanë që diskutojnë një opsion të tillë brenda dhe jashtë Polonisë duhet të kuptojnë: çdo hap në këtë drejtim nuk do të shtojë sigurinë e Polonisë dhe objektet përkatëse do të jenë në mënyrë të pashmangshme një objektiv. Dhe ata do të jenë në ballë të planifikimit tonë ushtarak”, tha ajo. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy