Konferenca e Sigurisë së Mynihut, udhëheqësit diskutojnë mbi luftën në Ukrainë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Konferenca e Sigurisë së Mynihut, udhëheqësit diskutojnë mbi luftën në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy pritet t’i drejtohet sot, përmes një videoje Konferencës vjetore të Sigurisë së Mynihut.

 

 

Rreth 40 krerë shtetesh e qeverish si edhe politikanë dhe ekspertë të sigurisë nga pothuajse 100 vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, Europën dhe Kinën, pritet të marrin pjesë në takimin vjetor të nivelit të lartë, në Gjermani.

Advertisement

 

 

Për herë të parë pas dy dekadash, organizatorët e konferencës nuk ftuan zyrtarët rusë. Vendet perëndimore kanë kërkuar izolimin diplomatik të Rusisë pas agresionit të Ukrainës, shkurtin e kaluar.

 

Advertisement

 

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius tha se sulmi i Rusisë në Ukrainë do të dominojë agjendën e diskutimeve. Zyrtarët dhe analistët perëndimorë thonë se konflikti po i afrohet një faze kritike ndërsa në 24 shkurt shënohet 1 vit nga agresioni rus.

 

 

Advertisement

Nënpresidentja Kamala Harris pritet të marrë pjesë në punimet e Konferencës, së bashku me udhëheqësit e Francës, Gjermanisë dhe Britanisë së Madhe.

 

 

Sipas Shtëpisë së Bardhë, zonja Harris do të mbajë një fjalim të shtunën, ku pritet të nënvizojë rreziqet e luftës si edhe nevojën për forcimin e mbështetjes amerikane ndaj Ukrainës, për aq kohë sa do të jetë e nevojshme.

Advertisement

 

 

Ukraina varet nga armët perëndimore për të ndalur synimet e Presidentit Putin për të zgjeruar kontrollin mbi territorin ukrainas.

 

Advertisement

 

Pasi mori tanke dhe municione nga Perëndimi, Kievi shpreson të marrë edhe avionë luftarakë, por disa shtete hezitojnë ta furnizojnë Ukrainën me to.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy