Kundërshtohen masat kufizuese në Britani e Danimarke/ Përplasje me policinë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Shumë vende te Bashkimit Evropian kanë ashpërsuar masat për të parandaluar përhapjene e pandemisë, cka ka sjellë dhe zëmerimin e mijëra qytetarëve.

Njerëzit mbushën rrugët në Londër për të kundërshtuar kufizimet e vendosura nga qeveria.

Advertisement

Protesta u përshkallëzua në përplasje me policine.

Autoritetet arrestuan 16 persona ndersa njoftuan se i gjobiten me masë administrative pjesemarresit pasi thyen rregullat që ndalojne grumbullimet.

Advertisement

Edhe ne Danimark shume  njerëz kundërshtuan mbylljen e vendit.

Autoritetet arrestuan 9 persona të cilët ndezën fishekzjarre dhe hodhën sende te forta ndaj  tyre.

Advertisement

Në Danimarke  jane mbyllur  shkollat, baret, restorantet  ndërsa nuk lejohen grumbullimet  me më shumë se pesë persona.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2020 Struga.info | Privacy policy