Lajm i shkëlqyer: Bashkimi Europian hap kufijtë…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Të gjithë qytetarë qe kane marre vaksinen e aprovuar  nga Agjencia Evropiane e Barnave si dhe personat që vijnë nga lista e gjelber do të udhetojnë lirshëm  ne vendët anëtare të unionit.

27 vendet e  BE arritën konsensusin për të miratuar propozimin e komisionit europian. Udhetimi me kufizime sherben vetëm për të vaksinuarit me Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson , AstraZeneca dhe vaksinen kineze Sinopharm .

Advertisement

Sipas zyrtareve  evropianë lista e vendeve të sigurta bazuar në kriteret epidemiologjike do të finalizohet këtë të premte ndërsa  masat e reja pritet të hyjnë në fuqi nga java e ardhshme.

Kriteri aktual që një vend të cilësohet  sigurt është që të mos ketë më shumë se 25 raste të reja Covid-19 për 100,000 banore.

Shtetet anëtare do të kenë mundësinë  për të ndryshuar këto masa nëse e shohin të arsyeshme për të kërkuar edhe teste negative PCR ose karantina për vizitorë të caktuar.

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy