Lufta në Gaza, 6-vjeçari vdes nga uria

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lufta në Gaza, 6-vjeçari vdes nga uria

Gjashtë vjeçari Mohammed Naeem al-Najar vdiq sot nga uria në spitalin Kamal Adwan në veri të Gazës.

Në të njëjtin spital, Leila Juneid, e lindur gjatë luftës në Gaza, u shtrua të mërkurën dhe u vendos në kujdes intensiv për kequshqyerje të rëndë.

“Mund të thuash që mosha e saj nuk përputhet me peshën e saj. Ajo është dy muajshe dhe megjithatë është vetëm dy kilogramë e pak”, tha për Al Jazeera Ahmed al-Ali, një infermiere në spitalin Kamal Adwan.

“Ne jemi mësuar të marrim raste të tilla në numër të madh çdo ditë. Ato shpesh rezultojnë me vdekje”, shtoi ajo.

Advertisement

Organizatat humanitare, duke përfshirë OKB-në, kanë thënë se Izraeli po pengon aksesin në ndihmë duke mbyllur pikat kufitare dhe duke vendosur kufizime të rënda. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy