Lufta në Gaza, të dielën rifillojnë bisedimet për armëpushim

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lufta në Gaza, të dielën rifillojnë bisedimet për armëpushim

Përfaqësuesit e Izraelit dhe Hamasit do të ulen sërish në tryezën e bisedimeve për të diskutuar mundësinë e një armëpushimi në Gaza. Sipas Times of Israel, bisedimet do të zhvillohen në Kajro të dielën.

Gjithashtu, sipas një raporti të Haaretz, një burim i paidentifikuar izraelit tha se bisedimet kanë ngecur sepse Hamasi ka refuzuar të tregojë ndonjë fleksibilitet në kërkesën e tij për të lejuar kthimin e të gjithë banorëve të Gazës veriore, duke e bërë lirimin e pengjeve një kusht të angazhimit të Izraelit për t’i dhënë fund luftës dhe tërheqjen e forcave izraelite nga Gaza. Izraeli i refuzoi të dyja kërkesat.

Vihet re se zyra e Netanyahut raportoi se ka pasur bisedime me krerët e shërbimeve inteligjente izraelite Shin Bet dhe Mossad, me të parët që kanë miratuar delegacionet që do të përfaqësojnë Izraelin. /vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy