Lufta në Lindjen e Mesme, shtatë të vrarë nga sulmet izraelite në Bregu Perëndimor

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lufta në Lindjen e Mesme, shtatë të vrarë nga sulmet izraelite në Bregu Perëndimor

Autoriteti Palestinez njoftoi mëngjesin e sotëm se shtatë persona u vranë nga zjarri izraelit në Jenin, në pjesën veriore të Bregut Perëndimor të pushtuar, ku ushtria izraelite më herët tregoi se kishte bastisur .

“Shtatë të vdekur dhe nëntë të plagosur nga plumbat izraelitë në Jenin, duke përfshirë dy të plagosur në gjendje të rëndë ”, tha Ministria e Shëndetësisë palestineze në një mesazh të shkurtër Telegram.

Mes palestinezëve të vdekur ishte edhe një kirurg, tha drejtori i spitalit qeveritar të Jeninit, duke shpjeguar se ai u vra pranë vendit të spitalit.

Nga ana e saj, ushtria izraelite vuri në dukje se forcat e saj “filluan një operacion anti-terrorist në Jenin dhe sulmuan militantët në zonë” .

Advertisement

Në Bregun Perëndimor, dhuna është përshkallëzuar për dy vjet dhe është përkeqësuar pas sulmit të përgjakshëm të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor dhe fillimit të luftës në Rripin e Gazës. Në total, që nga shpërthimi i luftës, të paktën 509 palestinezë janë vrarë në Bregun Perëndimor nga forcat izraelite ose kolonët hebrenj. Gjatë së njëjtës periudhë të paktën 20 persona janë vrarë në anën izraelite nga palestinezët në Bregun Perëndimor ose në Izrael./vizionplus.tv/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy