Lufta në Ukrainë/ Ministri rus: Çdo dërgesë armësh që arrin në Ukrainë do të bëhet objektiv i Rusisë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Lufta në Ukrainë/ Ministri rus: Çdo dërgesë armësh që arrin në Ukrainë do të bëhet objektiv i Rusisë

“Çdo ngarkesë që transporton armë në Ukrainë do të bëhet një objektiv legjitim për Rusinë” tha Ministri i Jashtëm rus Serghei Lavrov në një intervistë për “Russia Today”.

Për sa i përket mbrojtjes raketore, kreu i diplomacisë ruse theksoi se ukrainasit “për arsye pragmatike po mendojnë t’u kërkojnë anëtarëve të NATO-s që kanë sisteme të mbrojtjes ajrore sovjetike t’i ndajnë ato me ta.

Dëshiroj t’u kujtoj vendeve në fjalë se sistemet e mbrojtjes raketore sovjetike dhe ruse ose ndonjë qëllim tjetër janë atje në bazë të marrëveshjeve dhe kontratave ndërqeveritare që përfshijnë certifikatën e përdoruesit përfundimtar, e cila nuk na lejon të dërgojmë armë në asnjë vend të tretë. pa pëlqimin tonë.. Ky është një detyrim ligjor” tha Lavrov.

Advertisement

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2022 Struga.info | Privacy policy