Marrëveshja për armëpushim në Kajro, Izraeli nuk dërgon delegacionin e tij

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Marrëveshja për armëpushim në Kajro, Izraeli nuk dërgon delegacionin e tij

Izraeli nuk do të dërgojë një delegacion në Kajro për bisedime mbi një marrëveshje të mundshme armëpushimi dhe lirimin e pengjeve nga Gaza.

Mediat ndërkombëtare shkruajnë se një zyrtar izraelit theksoi se arsyeja ishte se Hamasi nuk i ishte përgjigjur dy kërkesave izraelite: një listë pengjesh, duke specifikuar se cilët janë të gjallë dhe cilët janë të vdekur, si dhe dhe konfirmimi i raportit të të burgosurve palestinezë që do të lirohen nga burgjet izraelite në këmbim të pengjeve.

Vendimi për të mos dërguar një delegacion izraelit u mor nga kryeministri, Benjamin Netanyahu në koordinim me drejtorin e Mossad-it David Barnea, i cili ka qenë një negociator kryesor.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu përshkroi kushtet në një fjalim të enjten, duke thënë se kërkon të dijë paraprakisht emrat e të gjithë pengjeve që do të përfshihen në marrëveshje.

Advertisement

“Unë ende nuk kam marrë një përgjigje për dy pyetjet dhe është shumë herët për të thënë, pavarësisht vullnetit tonë, nëse do të arrijmë një plan për një publikim shtesë në ditët në vijim”, tha ai./vizionplus.tv/

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy