Meghan Markle nuk i ka festuar kurrë Pashkët me familjen mbretërore, por pse

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Meghan Markle nuk i ka festuar kurrë Pashkët me familjen mbretërore, por pse

Meghan Markle ka qenë e përfshirë në shumë ngjarje në kalendarin mbretëror, nga Trooping the Color tek shëtitja e tyre vjetore e Krishtlindjeve pak para dhe pak pas dasmës së saj me Princin Harry. Por Dukesha e Sussex-it nuk e ndoqi kurrë familjen mbretërore në daljet e tyre në kishë të Pashkëve.

Vetëm disa javë para se të martohej me Princin Harry , kur familja mbretërore u mblodh në kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor – vendi i dasmës së çiftit – për Pashkët e 2018-ës, ajo mungonte.

Çifti i fejuar ka zgjedhur të anashkalojë një paraqitje të përbashkët në mbledhjen e caktuar. Mbretëreshës Elizabeth iu bashkua në shërbim nga Princi William, Kate Middleton (e cila ishte shtatzënë me Princin Louis), Princesha Eugenie dhe i fejuari i saj i atëhershëm Jack Brooksbank, Princesha Beatrice dhe të tjerë.

Pashkët e ardhshme ra më 21 prill 2019 dhe Meghan humbi daljen në kishë pasi ishte shtatzënë me fëmijën e parë të çiftit (djali i tyre, Princi Archie, do të vinte vetëm disa javë më vonë, më 6 maj). Sidoqoftë, Princi Harry mori pjesë vetë në shërbim – në fund të fundit, ishte vetëm një udhëtim i shkurtër në kapelën e Shën Gjergjit nga shtëpia e Harry dhe Meghan në Mbretërinë e Bashkuar, Frogmore Cottage, ku ata jetonin në atë kohë.

Advertisement

Meghan dhe Princi Harry njoftuan në fillim të vitit 2020 se synonin të tërhiqeshin nga drejtimi i familjes mbretërore dhe më vonë u transferuan në shtetin e Kalifornisë në mars, që do të thotë se nuk do të festonin Pashkët me pjesën tjetër të tyre.

Megjithatë, atë vit familja mbretërore nuk u mblodh për Pashkë pasi shtetrrethimi mbizotëronte për shkak të pandemisë Covid 19. Mbretëresha Elizabeth dhe Princi Philip kaluan pushimet në Kështjellën Windsor, me monarkun e ndjerë që dërgoi një mesazh për Pashkët.

“Këtë vit, Pashkët do të jenë të ndryshme për shumë prej nesh, por duke qëndruar të ndarë, ne po i mbajmë të tjerët të sigurt “, tha Mbretëresha Elizabeth në deklaratën e saj. “Por Pashkët nuk anulohen. Po, na duhet më shumë se kurrë. Zbulimi i Krishtit të ringjallur në ditën e parë të Pashkëve u dha besimtarëve të tij shpresë dhe qëllim të ri dhe ne të gjithë mund të marrim guxim nga kjo. Ne e dimë se koronavirusi nuk do të na mundë. Sado e errët të jetë vdekja – veçanërisht për ata që vuajnë nga pikëllimi – drita dhe jeta janë më të mëdha.”

Advertisement

Në vitin 2021, familja mbretërore anuloi përsëri daljet e tyre të zakonshme të Pashkëve për shkak të masave paraprake të pandemisë COVID-19. Në vend të kësaj, pallati publikoi fotografi të mbretëreshës Elizabeth dhe të princit të atëhershëm Charles në mjediset e Frogmore House për të “shënuar fundjavën e Pashkëve”.

Familja mbretërore iu kthye traditës së kishës së Pashkëve në vitin 2022, me Princin George dhe Princeshën Charlotte që debutuan në këtë ngjarje së bashku me prindërit e tyre. Mbretëresha Elizabeth e humbi shërbimin, por një burim i tha PEOPLE se ajo shpesh lutej në internet nëse nuk mund të merrte pjesë personalisht në vitet e saj të mëvonshme.

Ndërkohë, Princi Harry dhe Meghan dolën në Pashkë atë vit për të brohoritur për atletët në Lojërat Invictus në Hagë. Pasi morën pjesë në ceremoninë e hapjes së ngjarjes një natë më parë, Duka dhe Dukesha e Sussex ndoqën nga afër disa nga aksionet sportive dhe festuan Pashkët larg vendlindjes së princit dhe familjes së tij atërore.

Kujtohet se Pashkët Katolike festohen këtë vit më 31 mars./vizionplus.tv

Advertisement
Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy