“Meta” pritet të marrë masa për fotot e krijuara nga inteligjenca artificiale

Pinterest LinkedIn Tumblr +
“Meta” pritet të marrë masa për fotot e krijuara nga inteligjenca artificiale

Meta ka njoftuar se do të zbulojë dhe shënojë fotot në Facebook, Instagram dhe Threads të krijuara nga inteligjenca artificiale në mënyrë që të mos ngatërrojnë përdoruesit.

“Në muajt e ardhshëm, ne do të raportojmë imazhet e postuara nga përdoruesit në Facebook, Instagram dhe Threads kur mund të zbulojmë indikacione, në përputhje me normat e industrisë, se ato janë krijuar me ndihmën e Inteligjencës Artificiale”, tha Nick Clegg, Shef i Çështjeve Ndërkombëtare në Meta.

“Ndërsa Meta ka aplikuar tashmë etiketa për imazhet e krijuara me mjetin e saj Meta AI që nga zbatimi i tij në dhjetor, “ne duam të jemi në gjendje ta bëjmë këtë edhe me përmbajtjen e krijuar me mjetet e kompanive të tjera, si Google, OpenAI, Microsoft, Adobe , Midjourney dhe Shutterstock”, shtoi Nick Clegg.

“Ne po e ndërtojmë këtë aftësi duke filluar nga sot dhe në muajt e ardhshëm do të fillojmë të hapim etiketat në të gjitha gjuhët në të cilat funksionon secili aplikacion”, tha ai.

Advertisement

Njoftimi i Meta vjen pasi nisja e inteligjencës artificiale gjenetike ngre frikën se disa do t’i përdorin këto mjete për të përhapur kaos politik përmes dezinformimit, pasi zgjedhjet mbahen më vonë këtë vit në vendet ku jeton gjysma e popullsisë së planetit.

Me masën e re të Meta, përdoruesit e saj do të mbrohen nga llogaritë dashakeqe që përdorin imazhe të inteligjencës artificiale për të mashtruar. Nga ana tjetër, mund të preken edhe profilet apo faqet që kanë foto të inteligjencës artificiale, por për qëllime humori apo të ngjashme. /vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2023 Struga.info | Privacy policy