Morën pjesë në një festë, infektohen me koronavirus 70 mjekë

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Morën pjesë në një festë, infektohen me koronavirus 70 mjekë

Autoritetet në Spanjë bëjnë me dije se 70 mjekë dhe infermierë rezultuan të infektuar me koronavirus pasi morën pjesën në një festë për Krishtlindje.

Stafi mjekësor që u infektua ishin pjesë e spitalit rajonal të Malagas, dhe sipas mediave në këtë festë morën pjesë më shumë se 170 persona.

Të gjithë personat e infektuar ishin të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinës dhe nuk kanë shfaqur simptoma të rënda nga vaksinimi.

Në këtë periudhë të vitit, kur festat janë shumë pranë, autoritetet i frikësohen një rritje të numrit të infektimeve, kjo edhe për shkak të variantit të ri Omicron, i cili raportohet të jetë më i transmetueshëm.

Advertisement

Për këtë arsye, autoritetet shëndetësore në Andaluzi i bëjnë thirrje stafeve mjekësore të mos marrin pjesë në festa të tilla të ngjashme ku marrin pjesë qindra persona.

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2021 Struga.info | Privacy policy