Nga rregulli i dy picave te zhdukja e Power Point, “huqet” e miliarderëve pas dyerve të mbyllura

Pinterest LinkedIn Tumblr +
Nga rregulli i dy picave te zhdukja e Power Point, “huqet” e miliarderëve pas dyerve të mbyllura

Ata janë CEO-t më të njohur në botë. Por ndërsa ne dimë shumë për pasurinë e tyre të madhe, investimet, pasuri të paluajtshme, hobi interesante dhe madje edhe zakone të çuditshme të të ngrënit, nuk kemi shumë ide se çfarë lloj drejtuesish janë ata pas dyerve të mbyllura.

Nga ndalimi i PowerPoint deri te bombardimi i punonjësve me pyetje, le të hedhim një vështrim në mënyrat interesante se si funksionojnë drejtuesit e teknologjisë.

Sekreti i Jeff Bezos për një takim produktiv: Rregulli i dy picave

Kur Jeff Bezos ishte CEO i Amazon, ai prezantoi konceptin e ‘skuadrës me dy pica’ si një rregull në të gjithë kompaninë. Pra, çdo ekip takimi duhej të ishte mjaft i vogël për t’u ushqyer me dy pica.

Advertisement

Sipas Wall Street Journal, Bezos kishte një stil jokonvencional menaxhimi dhe nuk ishte gjithmonë një CEO ‘i këndshëm’. Ai ishte gjithashtu interesant, inteligjent dhe kërkues. Ai ndaloi prezantimet në Powerpoint. Ai u kërkoi punonjësve të shkruanin shënime me gjashtë faqe për takime dhe pjesëmarrësit të lexonin dokumentin në heshtje.

Elon Musk është një “nano menaxher”

Musk, CEO i kompanive si Tesla dhe X, e përkufizon veten si një ‘nano menaxher’ dhe nuk i pëlqen të delegojë autoritet.

“Unë nuk mund të gjej dikë që t’i japë autoritet,” tha ai në një nga intervistat e tij. Megjithatë, duket se edhe nëse e gjen, vazhdon të përzihet në gjithçka. Sepse , sipas burimeve të brendshme, CEO e X Linda Yaccarino ka fuqi të kufizuar mbi kursin e kompanisë.

Advertisement

Vitin e kaluar, Musk tha se donte të miratonte personalisht të gjitha punësimet e reja në Tesla.

Mark Zuckerberg nuk i pëlqen “menaxherët që menaxhojnë menaxherët”

Drejtori i Përgjithshëm i Meta-s gjithashtu nuk i pëlqen delegimi i detyrave dhe thotë se drejtuesit duhet ‘të marrin sa më shumë vendime dhe të përfshihen në sa më shumë gjëra të jetë e mundur’.

Advertisement

Zuckerberg thotë gjithashtu se nuk i pëlqen një strukturë ku ‘menaxherët menaxhojnë menaxherët’. Ai bëri të ditur se kishte për qëllim ta bënte kompaninë më të ‘ligët’ gjatë ‘Vit të Produktivitetit’.

Ati i pëlqen të veshë veshje të ngjashme çdo ditë për të kursyer forcën mendore në vendime më të rëndësishme. Kjo është arsyeja pse ndryshimi më i vogël në pamjen e tij si veshja e një zinxhiri, bëhet virale në rrjetet sociale.

“Të komunikosh me Jensen Huang është si të fusësh gishtin në prizë”

CEO i Nvidia Jensen Huang njoftoi në Samitin e NYT DealBook se ai ka 50 punonjës që raportojnë drejtpërdrejt tek ai. CEO miliarder mendon se të kesh një ekip të madh e mban atë të informuar për gjithçka që ndodh brenda kompanisë.

Advertisement

Në një artikull të publikuar nga New Yorker për Huang, thuhet se CEO i Nvidia u dërgon qindra email punonjësve të tij çdo ditë. Me sa duket, disa punonjësve u duket e ashpër mënyra e të folurit të Huang. Në fakt, një punonjës i Nvidia thotë: “Të komunikosh me të është si të fusësh gishtin në një prizë elektrike”.

Tim Cook bombardon punonjësit me pyetje

CEO i Apple, Tim Cook është në përputhje me imazhin e tij publik kur bëhet fjalë për stilin e tij të menaxhimit dhe, sipas shumë njerëzve, është shumë i butë. Megjithatë, raportohet se ai mund të lodhë njerëzit me një breshëri të pafund pyetjesh.

Advertisement

Sipas ish-punonjësit të Apple, Leander Kahney në librin e tij Tim Cook: Gjeniu që e çoi Apple në nivelin tjetër, Cook është i njohur për marrjen në pyetje të punonjësve të tij për t’u siguruar që ata po përmbushin përgjegjësitë e tyre dhe për të parë se sa mirë e njohin këtë temë.

Një punonjës në grupin e operacioneve në Apple e përshkruan procesin në këtë mënyrë: “Ai ju bën dhjetë pyetje. Nëse përgjigjeni saktë, ai ju bën edhe dhjetë pyetje të tjera. Nëse e bëni këtë për një vit, ai fillon t’ju bëjë nëntë pyetje. Por nëse bëni një gabim, ai do t’ju bëjë 30 pyetje të tjera./vizionplus.tv

Share.

Comments are closed.

Copyright © 2024 Struga.info | Privacy policy